Ugrás a fő tartalomra

Pál Dániel (szerk.): Erény és bölcsesség - Buddha füveskönyve

A könyv, aminél azt érzem, hogy nem vagyok én ehhez elég befogadó!
 Szeretem azokat a könyveket, ahol idézetek vannak, szeretem a buddhizmust is, de itt kicsit sok volt az érthetetlen, számomra felfoghatatlan példázat. Nem a könyv hibája, annak idején, amikor elhatároztam, hogy a Buddhista főiskolára jelentkezem (igen, jelentkeztem, elbeszélgetésen is voltam!), akkor felkerült a listára Vekerdi József (szerk.): Buddha beszédei, és én mint rendes tanuló neki is álltam elolvasni. Aztán majdnem beleőrültem annyira untam. Amikor mondatok követik egymást úgy, hogy egy szót kicserélnek benne, és ezt oldalakon keresztül. Recitálni és mantrázni pl. nagyon jól lehetett! De ahhoz meg türelmem nem volt sosem. Tehát mély nyomot hagyott benne Buddha beszédei, de azért reméltem, hogy egy füveskönyvben kicsit kevésbé lesz tömör és felfoghatatlan. Részben igazam volt, részben előjött ez a mantrázás is újra-újra-újra.
 Buddha rengeteg remek dolgot mondott, évezredekkel ezelőtt. A nyelvezet ebből adódóan fura és nehezen befogadható. A rövid két-három soros idézetekkel nem is volt gondom, hanem a hosszú példázatokkal. Lehet, hogy bölcsebb lett volna úgy válogatni az idézeteket, hogy kevés legyen az összefüggő szöveg. Elhiszem, hogy ha szétszabdaljuk, a példázatokat kevésbé van értelme a dolognak, de így nagyon tömény. Még úgy is, hogy azért nem egy nap alatt olvastam el, hanem három. Lehet, hogy ha minden nap csak egyet olvasok, akkor kevésbé csömörlök meg benne. Azt éreztem, hogy nem haladok. 125 oldal és sosem akart vége lenni!

Ennek ellenére ajánlom a könyvet, olyanoknak, akik most ismerkednek a buddhizmussal, akik szeretnek régi szövegeket olvasni. De jó tanács, ne egybe olvassátok, hanem minden napra egy-egy oldalt, esetleg kettőt-hármat, de ne többet. És persze ne modern szövegekre gondoljatok!

 Belbecs: 4/5

Igazándiból a belbeccsel nem vitatkozhatom, tényleg az amit ígér, és tényleg ilyen Buddha és ilyenek a példázatai. Azt hiszem, szimplán én vártam egy kicsit lazábbra.

Külcsín: 4/5

A borító, a kiadás maga gyönyörű. Elgépelést nem találtam. Ami zavart, hogy voltak példabeszédek, amik szét lettek vágva, elválasztó kis jellel, mintha több lenne, holott egybe olvasva adta ki az egészet. És persze ha én szerkesztettem volna, akkor feltehetően sokkal több rövidebb idézet került volna bele a könyvbe, de ez már egyéni vélemény. :D

Kiadó: Lazi
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve: 2013
Oldalszám: 126
ISBN: 9789632671956









Fülszöveg:
"Mert gyűlöletet
sohasem szüntet meg másik gyűlölet.
Örök törvény: ha nem gyűlölsz,
úgy szűnik meg a gyűlölet."

"A haragot szelídséggel,
a rosszat jóval győzze le,
a fösvényt bőkezűséggel,
igaz szóval a hazugot."

"Ha pénzeső hullna,
az sem csillapítná a vágyakat.
Szemernyi édesség és sok fájdalom jár
a vágy nyomán."

"Nézd, a világ olyan,
mint egy tarka királyi díszkocsi.
A balga felborul vele,
okos ember nem ül bele."



Adventi naptár 5. Ablaka:

Mely népcsoportok, vallási csoportok nem ünneplik a karácsonyt? (legalább 3-at sorolj fel)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Margareta Magnusson: Végső rendrakás svéd módra

Joggal kérdezhető, hogy az ember 32 évesen, miért olvas olyan könyvet, ami arról szól, hogy miként takarítsd ki magad után, az életedet, hogy aztán a gyerekeidnek, unokáidnak, ne az maradjon meg belőled, hogy mennyi holmid volt, hanem az emlékek.  Hogy miért olvastam? Mert, miért ne? Ugyan nem tervezek meghalni, de ismerjük be, hogy a 21. században sem működik máshogy az élet, tehát hopp meghalhat az ember, akár minden előjel nélkül is. És be kell ismernem, ha valamikor bekövetkezik (mint tudjuk, a halál az egyetlen biztos pont az életünkben), akkor én sem szeretnék teher lenne. Sem a cuccaimmal, sem egyéb dolgaimmal. Plusz érdekelt, hogy erről miként gondolkozik Margareta. Cikket persze olvastam már vele, és az meglehetősen felkeltette az érdeklődésem a téma iránt, de szerettem volna ezt könyv formában is, kicsit bővebben elolvasni.  Ami mindenképpen megfontolandó, a könyv olvasása után, hogy bevezessek én is egy dobozt, hogy "HALÁLOM UTÁN KIDOBANDÓ" felirattal. Olyan do

Lauren Blakely: Kőkemény

G ondoltam, hogy a wellness-re valami könnyed kis könyvet fogok magammal vinni. Ezt a könyvet, már tavaly is néztem, hogy annyira gáz a borító, a fülszöveg és a cím, hogy ezt olvasnom kell. Persze pénzt nem vagyok hajlandó érte adni, de hála az égnek a közelemben kölcsönkérhető volt. Itt is, köszi AniTiger! Kezdjük is a külcsínnel, ha már így azt emeltem ki. Külcsín: 2/5 És meg is mondom mi ez a pontozás. Az 5 nálam az lenne, ha egy ütős és kellemes, a könyvhöz illő borítót kap a könyv, ha van egy szerkesztő, egy akárki, aki átolvassa a könyvet és kijavítja az elütéseket, és a helyesírási hibát, ha egy könyvet jó kézbe venni. Tehát ez lenne az 5 pontos külcsín. Jelen esetben, a borító botrányos, a kiadói marketing botrányos volt, a fülszöveg szintén botrányos. És igen, azért a helyesírást át kellett volna valakinek nézni. 2 pont, mert sokkal több elütést vártam. De körülbelül ennyi a pozitív dolog a könyv kivitelezésében.

Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása

Hmm, jó is ez a könyv, meg nem is. Gyorsan végig lehet rajta futni, és vannak benne információk, de nekem, azaz érzésem támadt, hogy mond is valamit meg nem is. Anorexia és bulimia mondjuk jóval többet szerepelt benne, mint a túlsúly vagy túlevés például. És kétlem, hogy az emberek nagyobb százalékát sújtaná ez a két betegség, és nem a túlsúly, és túlevés…  Minden esetre érdekes könyv. Érdemes elolvasni, mert egy csomó fontos dolgot megtud az ember. Mint például, hogy az evés az emberek egy hányadában úgy működik, hogy esznek, mert unatkoznak, vagy esznek, mert szomorúak, vagy esznek, mert vidámak. Amúgy én általában a hangulat kompenzáláskor könyvet szoktam venni nem enni. Ennek ellenére nem mondom, hogy nincs mit csiszolni a saját életmódomon, és nincs helye annak, hogy változtassak. Már csak anyagi és egészségügyi lehetséges problémák miatt is.  Ami viszont nekem kicsit abszurd volt, hogy vannak emberek, akik havi x száz ezer forintot költenek kajára (már ez is abszurdum az é